فرمان تاریخی حضرت امام (ره)


 

متن فرمان تاريخي امام خميني (ره) در مورد افتتاح حساب 100

بسم ا... الرحمن الرحيم
ملت عزيز ،‌ برادران و خواهران دلير و مبارز ايدهم ا... تعالي ، اينك به مرحله حساسي از دوران انقلاب اسلامي خود رسيده ايم ، دوران سازندگي ، دوراني كه بايد از ثمرات انقلابمان مردم محروم ستمديده ايران بهره مند شوند،دوراني كه بايد شكوه نظام عدل اسلامي را لمس كنيد، دوراني كه همه بايد دست به دست هم بدهيم تا ريشه فقر و استضعاف را بركنيد. شما مردم شريف ايران در جريان مبارزه با استعمار و استثمار پيروزي بزرگي بدست آوريد و توانستيد با اتكاء به خداي متعال و وحدت كلمه و مشاركت قشرها بر طاغوت زمان غلبه كنيد و پشت ابر قدرتها را بلرزانيد ، اكنون نيز بايد با خود ياري و همكاري براي مبارزه عليه فقر و محروميت بسيج شويد و با تأئيد الهي و نجات مردم مستضعف كمر همت ببنديد . در رژيم منفور پهلوي مسئله مسكن يكي از مصيبت بار ترين مشكلات اجتماعي مردم ما بود . بسياري از مردم در اسارت تهيه يك قطعه زمين و داشتن يك لانه بودند و چه بسا تمام عمرشان را زير بار بانكها و سود جويان و غارتگران بسر ميبرند تا بتوانند پناهگاهي را براي خود و فرزندانشان دست و پا كنند .قشر عظيمي از مستضعفان جامعه هم به كلي از داشتن خانه محروم بودند و در زواياي بيغوله ها و اطاقكهاي تنگ و تاريك و خرابه ها بسر ميبرند و چه بسا قسمت مهمي از درآمد ناچيزشان را بايستي براي اجاره آن بپردازند و اين ميراث شوم براي ملت ما باقي مانده و اكنون جامعه ما با چنين مصيبتي دست به گريبان است ، نظام اسلامي چنين ظلم و تبعيضي را تحمل نخواهد كرد و اين از حد اقل حقوق هر فرد است كه بايد مسكن داشته باشد ، مشكل زمين بايد حل شود و همه بندگان محروم خدا بايد از اين موهبت الهي استفاده كنند . همه محرومان بايد خانه داشته باشند هيچكس در هيچگونه مملكت نبايد از داشتن خانه محروم باشد . بردولت اسلامي است كه براي اين مسئله مهم چاره اي بينديشد و برهمه مردم است كه در اين مورد همكاري كنند. اينجانب حسابي به شماره يكصد (100) در تمام شعب بانك ملي افتتاح كرده و از همه كساني كه توانائي دارند دعوت ميكنيم كه براي كمك به خانه سازي براي محرومان به اين حسال پول واريز كنند و در هر محل از بين افراد صالح و مورد اعتماد گروهي حد اقل مركب از سه نفر از مهندسان و كارشناسان شهرسازي و خانه سازي و يك نفر روحاني و يك نماينده دولت انتخاب شوند تا با صرفه جوئي و دقت كامل خانه هاي ارزان قيمتي بسازند و در اختيار محرومان قرار دهند و در اين طرح به هيچ وجه پولي در برابر خريد زمين پرداخت نشود . من اميدوارم همه كساني كه زمينهاي وسيعي در اختيار دارند به اين مراسم اسلامي و انساني كمك كنند و زميني در مناطق مرغوب و قابل سكونت در اختيار اين طرح بگذارند و نيز هر كس كه توانائي دارد در تامين انواع مصالح ساختماني به اين خدمت اسلامي كمك كند و نيروي كارو كارگري بطور وسيع بكار افتد و دولت نيز تصميمات لازم را در تامين آب و برق و آسفالت و وسائل اياب و ذهاب و مدرسه و درمانگاه و ديگر نيازمنديهاي عمومي فراهم سازد. بنياد مستضعفين : بنياد مستضعفين نيز بايد به كمك اين طرح بشتابد و از اموال مصادره شده خاندان پهلوي و اطرافيانش در اين طرح استفاده شود و نيز دولت بايد در طرحهاي اساسي و دراز مدت خود براي حل اين مشكل در سطح عموم طرحهائي تهيه كند و اكنون اين يك تجربه تازه از بسيج نيروي ايمان جامعه در راه تعاون اسلامي و مبارزه با محروميت است كه ملت با توفيق الهي بايد از آن نيز سرفراز در آيد. من با كمال تواضع از ملت عزيز در اين امر حياتي استمداد ميكنم و سلامت و سعادت همگان را خواستارم .

  روح ا... الموسوي الخميني 21/1/1358

فرمان تاريخي امام خميني در مورد بازسازي خانه هاي ويران شده در اثر سيل

خدمت ملت شريف و مقاوم ايران و حضرات حجج السلام و ائمه محترم جمعه و جماعات و روحانيون و مسئولين ارجمند جمهوري اسلامي ايران .
   ضمن تشكراز كمكهاي بي دريغ و ايثارگريهاي بي شائبه برادران و خواهران ايماني و روحانيون معظم و دولت خدمتگذار و مسئولين متعهد در كمك رساني به هموطنان سيل زده و سپاسگزاري از اعلام آمادگيهاي عموم حضرات محترم از آنجا كه مسئله مهم و مشكل اساسي اين عزيزان در وضع كنوني بازسازي خانه هاي ويران شده و تجديد بناي منازل آنان ميباشد  لازم است هرچه زودتر براي انجام اين امر مهم اقدام مقتضي و سريع صورت گيرد و از آنجائيكه بعضي از روحانيون محترم و مردم شريف اقدام به اين امر كرده اند و نيز از آنجا كه بنياد مسكن انقلاب اسلامي مورد تاييد اينجانب ميباشد و با تجربه و سابقه و تخصصي كه در اين كاردارد و آمادگي كامل خود را نيز براي انجام اين كار بزرگ اعلام نموده است .
اميدوارم با هماهنگي كامل ميان تمام آنهايي كه براي انجام اين امر مهم كمر همت بسته اند و از هدر رفتن نيروها جلوگيري شود تا به ياري خداي تعالي هرچه زودتر اين وظيفه بزرگ اسلامي و انساني انجام پذيرد و از نماينده محترم خود در بنياد مسكن جناب حجت الاسلام آقاي رسولي مي خواهم گزارش كارها را به اينجانب بدهند .
موفقيت همگان را از پروردگار متعال مسئلت مي نمايم .

 7 ديماه /65
  روح الله الموسوي الخميني